Published 2026-10-13 06:00
"Markus Ernerot ger oss en samling personliga berättelser på samma sätt som Ulf Lundell. Dock är musiken hos Markus Ernerot lite mer som Magnus Lindbergs stil. Medan texterna är mycket närmare hans eget liv och tillvaron som den är. Ett album som är just så bra att man måste verkligen förstå innebörden av artistens vilja att förtälja vad som hänt i hans liv och familj. Så bra är Markus Ernerot i både text och komposition, och gör albumet livsnödvändigt för oss övriga att lyssna på."
- Micheles Kindh / Blaskan -
"Efter ett långt uppehåll från musiken har Markus Ernerot gjort ett soloalbum. Titeln leker med idiomet 'att elda för kråkorna', att slösa energi till ingen nytta, vilket kan sägas om någon i 50-årsåldern som för egna pengar spelar in ett album. Men låtarna är så bra att de förtjänar att höras över hela Sverige. Markus Ernerots melodier och arrangemang påminner om låtar som Glen Campbells 'Gentle On My Mind' och Harry Nilssons 'Everybody’s Talkin’'. Country i promenad-tempo med keps i stället för cowboyhatt. Hans språk är lika enkelt, precist och djupt som Kenneth Gärdestads. Den bedövande vackra 'Det Är Mörkt Nu' är en tröstsång för alla som någon gång fallit igenom och försöker tro att det kommer att lösa sig."
- Jan Gradvall / Dagens Industri -
"Det nya albumet från Markus Ernerot är döpt till 'Sjunger För Kråkorna'. 12 låtar av svensk country, vis-rock och country-rock med genomtänkta svenska texter. Jag gillar Markus röst och hans okonstlade texter och funderingar över livet, döden och kärleken. Grundtonen är skönt optimistisk och bara det gör att det sticker ut. Jag mår bra av att lyssna på detta album. Väl värd att få höras av många."
- Christer B Jarlås / Rootsyland -